Funkcje tłuszczów w organizmie

Funkcje tłuszczów w organizmie

Do podstawowych filarów diety zaliczamy: białka, węglowodany oraz tłuszcze. Nie tylko wpływają one na strukturę potraw i są nośnikami smaków, ale też dostarczają nam potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania energii (stanowią jej najbardziej skoncentrowane źródło). I to jednak nie wszystko. Funkcji tłuszczów w organizmie jest bowiem o wiele więcej, niż ktokolwiek z nas mógłby pomyśleć. Śmiało można uznać, że tłuszcze w organizmie są wręcz niezbędne. Wobec tego, sprawdźmy jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze.

Tłuszcze w organizmie

Zanim wyjaśnimy sobie znaczenie tłuszczów w organizmie człowieka, przytoczmy kilka podstawowych informacji na ich temat. Otóż, warto wiedzieć, że tłuszcze w organizmie przy prawidłowej masie ciała w przypadku mężczyzn stanowią około 10-15% całej masy, a u kobiet około 15-25%. Przechowywane są przy tym w tzw. adipocytach, czyli komórkach tkanki tłuszczowej. W czasie wzrostu organizmu ich liczba wzrasta, by po czasie unormować się i pozostać na stałym poziomie. Wówczas, jedyne co może się zmieniać to objętość tychże adipocytów. Brzmi dość fachowo, prawda? A co tak właściwie oznacza? Jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze? Do czego są nam potrzebne? Dlaczego nie może ich zabraknąć w naszej diecie?

Znaczenie tłuszczów w organizmie człowieka

Jak łatwo się domyślić, skoro tłuszcze w organizmie stanowią średnio między 10 a 25% masy ciała, jedną z podstawowych funkcji tłuszczów w organizmie jest funkcja budulcowa. Oznacza to, że tłuszcze składają się na błony wszystkich komórek, a także stanowią nośnik witamin, m.in. A, D, E i K. Znaczenie tłuszczów w organizmie człowieka z punktu widzenia witamin jest ogromne, ponieważ bez nich właściwie niemożliwe byłoby ich prawidłowe wchłanianie. Co więcej, tłuszcze są prekursorami hormonów płciowych i kory nadnerczy. Warto również wspomnieć o ochronnej i izolacyjnej funkcji tłuszczów w organizmie. Choć często pomija się tę kwestię, tłuszcze amortyzują narządy wewnętrzne, tym samym zabezpieczając je przed ewentualnymi uciskami i urazami oraz gwarantują izolację termiczną. Jednak i to nie wszystko. Co poza tym? Jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze prócz wymienionych?

Jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze?

Wiemy już co nieco na temat funkcji tłuszczów w organizmie. Choć z punktu widzenia budowy błon, dostarczanych w diecie witamin, hormonów, a także ochrony narządów i izolacji znaczenie tłuszczów w organizmie człowiekajest ogromne, nie możemy na tym poprzestawać. Wobec tego, jaką rolę w organizmie pełnią tłuszcze poza tym, co już wiemy? Otóż, są one niezwykle ważne dla układu krążenia oraz układu nerwowego. Tłuszcze będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych pozytywnie wpływają na naszą krew, regulują ciśnienie tętnicze, wspierają prawidłowe funkcjonowanie serca i mózgu, a nawet obniżają ryzyko zachorowania na choroby naczyniowo-sercowe.

    Zamów dostawę oleju - szybko i sprawnie

    Załatwiamy wszelkie formalności. Dostawa i odbiór "od ręki".
    Napisz do nas, a skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.

    Polityka prywatności – Trafinoil PL