Ochrona środowiska naturalnego jest ściśle powiązana z produkcją biopaliwa wykorzystywanego m.in. w lotnictwie. Jaką rolę odgrywają w tym przypadku oleje posmażalnicze? Zużyte substancje oleiste po zebraniu, oczyszczeniu i przetworzeniu w firmach recyklingowych nadają się do ponownego wykorzystania jako składowa biopaliwa. To pozwala na zrównoważone zużycie odpadów posmażalniczych, a więc i zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Biopaliwa z olejów posmażalniczych – na czym to polega?
Powstawanie biopaliw nie jest wysoce skomplikowanym procesem, choć wymaga zastosowania specjalistycznej linii produkcyjnej. Oleje posmażalnicze zebrane od gospodarstw domowych są oczyszczane i poddawane procesowi oczyszczania.
Gospodarstwa domowe mogą przyczynić się do proekologicznego podejścia do produkcji biopaliw poprzez uczestnictwo w projekcie Segregujolej.pl. Uczestnictwo w programie pozwala na przekazywanie olejów posmażalniczych do dalszego przetwórstwa, dzięki czemu środowisko naturalne i publiczne systemy kanalizacji nie są zanieczyszczane odpadami oleistymi.
Produkcja biodiesla ze zużytego oleju
Takie przetwórstwo obejmuje głównie oleje roślinne wykorzystywane na masową skalę w lokalach gastronomicznych. Chcesz dowiedzieć się, na czym polega ten proces? W tym przypadku wykorzystuje się wiele procesów chemicznych, a najpowszechniejsze metody przetwarzania oleju posmażalniczego to m.in.: transestryfikacja, elektroliza, kraking termiczny.
Ogólnie rzecz biorąc oleje posmażalnicze po przejściu przez kilka procesów chemicznych związanych z oczyszczaniem substancji nadają się do dalszego wykorzystania – najczęściej przy produkcji biopaliw.
Zużyte oleje gastronomiczne w przemyśle biopaliw – jak przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego?
Jeśli prowadzisz własny zakład gastronomiczny, stołówkę lub produkujesz sporo oleju posmażalniczego, koniecznie zdecyduj się na kompleksowy serwis olejowy. To usługi, które obejmują odbiór zużytego oleju, a następnie dostarczenie na miejsce nowej substancji przeznaczonej do smażenia.
Odebrany olej posmażalniczy jest przekazywany do zakładu recyklingu, gdzie jest poddawany obróbce umożliwiającej wykorzystanie substancji jako kluczowego składnika biopaliw. Taka forma utylizacji zużytego oleju jest korzystna nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla firmowego budżetu.
Biopaliwa drugiej generacji, czyli substancje z tłuszczy odpadowych
Za biopaliwa drugiej generacji uznajemy takie substancje, które są wytwarzane z tłuszczów odpadowych i olejów posmażalniczych. Do wytwarzania ekologicznych biopaliw używane są tłuszcze gromadzone z punktów gastronomicznych oraz zakładów zajmujących się przetwórstwem spożywczym. Wystarczy, że lokal lub gospodarstwo domowe zbiera zużyte tłuszcze do specjalistycznych pojemników, które są przekazywane firmie recyklingowej.
Biopaliwa drugiej generacji są także w pełni bezpieczne dla jednostek silnikowych pojazdów mechanicznych. To oznacza, że bezproblemowo można wykorzystywać je jako paliwo napędowe.