Zrównoważone rozwiązania w gastronomii – recykling olejów i ideologia zero waste
W branży gastronomicznej liczy się przede wszystkim ciągły rozwój, inwestycja w nowoczesny sprzęt, budowanie pozytywnego wizerunku marki oraz poprawny recykling zużytego oleju posmażalniczego. Wdrożenie w restauracji działań związanych z ideologią zero-waste również ma sens, chociażby przez wzgląd na optymalizację kosztów związanych z zakupem żywności potrzebnej do przygotowywania posiłków. Chcesz dowiedzieć się więcej o zrównoważonym rozwoju firm w branży gastronomicznej? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych informacji i wskazówek.
Jakie innowacyjne rozwiązania warto wprowadzać w lokalach gastronomicznych?
W dzisiejszych czasach praktycznie każda firma w branży gastronomicznej powinna inwestować w rozwiązania pozwalające na zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa. To pozwala zmniejszyć poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz ograniczyć emisję niebezpiecznych substancji do atmosfery.
Koncepcja zrównoważonej działalności dotyczy restauracji, barów, jadłodajni, a nawet luksusowych lokali gastronomicznych z gwiazdkami Michelin. Kilka powodów, dla których warto wprowadzać rozwiązania zrównoważonego rozwoju w branży gastronomicznej to:
- niższe koszty prowadzenia działalności,
- możliwość przyciągnięcia uwagi szerszego grona klientów,
- łatwiejszy sposób zarządzania odpadami i brak zbędnego wyrzucania żywności.
Pamiętajmy, że wprowadzanie zrównoważonego rozwoju w lokalach gastronomicznych to nie moda, ale po prostu wymóg XXI wieku, aby chronić środowisko naturalne i zredukować zjawisko marnowania żywności. Gospodarstwa domowe również mogą przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego poprzez segregację olejów jadalnych. Dokładne informacje na ten temat są dostępne na stronie: https://www.segregujolej.pl/.
Recykling odpadów i olejów w gastronomii
W branży HoReCa liczy się przede wszystkim recykling produktów plastikowych oraz prawidłowa segregacja odpadów. Działanie, które można zaliczyć do doktryny zrównoważonego rozwoju to przede wszystkim serwis olejowy. Współpracując z zewnętrzną firmą, można łatwo oddać zużyty olej gastronomiczny. Restauracja może dodatkowo skorzystać z opcji zakupu i dostarczenia nowego, czystego oleju – to kompleksowa usługa w ramach serwisu olejowego dla lokali gastronomicznych.
Jest też kilka innych czynności związanych z recyklingiem, które warto wdrożyć w lokalu o standardach zrównoważonego rozwoju. Kluczowe działania to: zastępowanie plastikowych sztućców papierowymi lub biodegradowalnymi, stale rozszerzanie wiedzy restauratorów z zakresu segregacji olejów i odpadów, inwestycja w dedykowane pojemniki na odpady – w tym oleje posmażalnicze.
Ideologia zero-waste a zrównoważony rozwój firmy gastronomicznej
Każdy rozwijający się lokal gastronomiczny powinien dbać nie tylko o stosowanie się do zasad zrównoważonego rozwoju, ale także ideologii zero-waste. Dzięki temu ograniczamy ilość wyrzucanej żywności, która jeszcze nadawałaby się do spożycia. Marnotrawstwo pożywienia to problem na skalę światową, dlatego lokale gastronomiczne powinny być przykładem tego, jak wykorzystywać żywność tak, aby wyrzucać jej znacznie mniej.
Odpadki w gastronomii możemy podzielić na jadalne i niejadalne. Te drugie to przede wszystkim kości, obierki oraz oleje posmażalnicze. Jadalne odpady żywności to, np. resztki jedzenia, które lądują w kontenerach na śmieci biologiczne.
Na ten moment jest kilka rozwiązań powiązanych z ideologią zero-waste oraz zrównoważonym rozwojem lokali gastronomicznych. Odpady żywności, które jeszcze nadają się do wykorzystania, można przekazać specjalistycznym firmom, które odzyskują żywność do produkcji zielonej energii, np. jako element składowy potrzebny do produkcji biopaliwa.
Czy zrównoważony rozwój i segregacja odpadów (w tym olejów) przekłada się na sukces w gastronomii?
Zdecydowanie tak. Jeśli restauracja, bar lub jadłodajnia inwestuje w sprawdzone rozwiązania i rozwija się z duchem ideologii zero-waste – to przyczynia się do poprawy wizerunku lokalu oraz przyciągnięcia uwagi szerszego grona klientów. W ramach zrównoważonego rozwoju w gastronomii warto też korzystać z używanych mebli i sprzętu kuchennego (oczywiście po odpowiednim oczyszczeniu).
Powyższe działania nie tylko optymalizują koszty prowadzenia działalności w branży, ale także przekładają się na lepszy poziom ochrony środowiska naturalnego. To główne powody, dlaczego warto segregować olej i inne odpady gastronomiczne.