Produkcją olejów zajmuje się wiele zakładów przemysłowych na całym świecie. Na rynku wyróżniamy nie tylko odmiany organiczne i nieorganiczne, ale także oleje: mineralne i naturalne. Każdy z wymienionych typów ma nieco inny skład, właściwości i zastosowanie. Chcesz dowiedzieć się, czym jest olej organiczny i nieorganiczny? W tym artykule przedstawiamy najistotniejsze cechy i różnice tych dwóch substancji oleistych.
Oleje organiczne i nieorganiczne a środowisko naturalne
W odniesieniu do ochrony środowiska i proekologicznego podejścia do użytkowania olejów warto zaznaczyć, że te organiczne emitują znacznie mniej zanieczyszczeń. Ich użytkowanie na co dzień powoduje o wiele mniejsze wytwarzanie CO2 przedostającego się do atmosfery. Produkcja organicznych substancji oleistych obejmuje wyłącznie naturalne metody bez użycia środków chemicznych zanieczyszczających środowisko.
Dla porównania: oleje organiczne są produkowane z użyciem nawozów, pestycydów oraz innych substancji chemicznych, które mogą negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Ogólnie rzecz biorąc: organiczne oleje są przyjaźniejsze dla ekosystemu, choć ich zużycie również warto ograniczyć do minimum.
Restauracje wykorzystujące oleje, a także gospodarstwa domowe mogą składować zużyte substancje w ekologicznych butelkach PET lub specjalnych beczkach. W tym przypadku odbiór zużytego oleju przez zewnętrzną firmę zajmującą się recyklingiem jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki temu substancja jest przekazywana do miejsca recyklingu, gdzie olej jest oczyszczany i wykorzystywany jako biopaliwo.
Organiczne i nieorganiczne oleje – czym się różnią?
Analizując cechy charakterystyczne olejów organicznych i nieorganicznych, można założyć, że te pierwsze w mniejszym stopniu zanieczyszczają środowisko naturalne i powietrze. Wyróżniamy kilka kategorii, w których da się zauważyć kluczowe różnice pomiędzy tymi dwoma substancjami oleistymi.
Uprawa – to dotyczy przede wszystkim pól, gdzie są uprawiane rośliny wykorzystywane do olejów. Mianem uprawy organicznej nazywamy taką, gdzie podczas wzrostu roślin nie są wykorzystywane związki chemiczne, pestycydy oraz sztuczne nawozy modyfikowane genetycznie. Uprawy nieorganiczne wykorzystują wszystkie wymienione „ulepszacze”, powodując zanieczyszczenie środowiska.
Oddziaływanie na człowieka – w odniesieniu do ekologii produkcji olejów organicznych i nieorganicznych, należy też wskazać na ich oddziaływanie na zdrowie człowieka. Produkowanie olejów organicznych po prostu jest bezpieczniejsze. Brak stosowania sztucznych nawozów i oprysków to gwarancja bezpieczeństwa dla osób zajmujących się uprawami, a dodatkowo świetny sposób na ochronę naturalnego środowiska.
Koszty – oleje organiczne są substancjami, gdzie koszt produkcji jest o wiele niższy w porównaniu do oleju nieorganicznego. Dotyczy to nie tylko metod przetwórstwa w zakładach przemysłowych, ale także metody upraw. Tak naprawdę wszystko sprowadza się do używania chemicznych dodatków już na etapie uprawy roślin potrzebnych do produkcji oleju. Stosowanie nawozów i innych dodatków zawsze generuje wysokie koszty, z czym wiążą się nieorganiczne uprawy.
Nie można jednak generalizować, gdyż prowadzenie organicznych upraw nie zawsze jest w 100% ekologiczne. To szczególnie widoczne w razie eksportowania i importowania olejów. Transport przemysłowy olejów wiąże się ze sporą emisją gazów do atmosfery, np. przez pojazdy ciężarowe lub statki.
Oleje organiczne i nieorganiczne – jak zadbać o środowisko naturalne?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj olejów stosujesz w domu lub w swojej restauracji, zawsze możesz dodatkowo wspomóc środowisko naturalne. Nawet jeśli nie dasz rady ograniczyć zużycia takich substancji, możesz zdecydować się na bezpieczne składowanie. Więcej informacji na temat poprawnej segregacji olejów jadalnych znajdziesz na stronie: https://www.segregujolej.pl/.
Zużyte substancje oleiste (organiczne i nieorganiczne), a także tłuszcze jadalne możesz oddać do recyklingu. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zwykłą plastikową butelkę PET lub dedykowane beczki dla lokali gastronomicznych. Po napełnieniu pojemnika zużytym olejem oddasz go do punktu segregacji, a olej zostanie przetworzony na biopaliwo.
To dobry sposób, aby zapobiegać uszkodzeniom rur kanalizacyjnych, awariom sieci wodociągowych oraz chronić środowisko naturalne przed nadmierną emisją CO2 do atmosfery. Co ciekawe, nie tylko oleje organiczne i nieorganiczne są poddawane recyklingowi, ale także butelki PET do ich przechowywania.