Życie w zgodzie i z poszanowaniem środowiska naturalnego przestało być już tylko trendem – działania proekologiczne są obecnie coraz mocniej powiązane z obowiązującym prawem. Można więc powiedzieć, że przestrzegając prawa, dbasz o planetę; i odwrotnie, jeśli ekologia jest Ci bliska, to siłą rzeczy Twoje decyzje pozostają w zgodzie z prawem. To ciekawa zależność, która dotyczy m.in. właścicieli lokali gastronomicznych. Jakie decyzje powinni oni podejmować, by nie łamać prawa i jednocześnie być eko?
Jak zmienić restaurację w ekorestaurację?
Coraz więcej osób na całym świecie zauważa potrzebę dbania o środowisko i zmienia swoje codzienne nawyki, starając się żyć i być bardziej eko. Ta tendencja jest zauważalna także w przypadku firm i podmiotów gospodarczych, choć trzeba przyznać szczerze – nie zawsze wynika to z ich własnych przekonań. I w ich przypadku działania proekologiczne są bardzo często narzucone odgórnie, przez powszechnie obowiązujące prawo. Nie zmienia to jednak faktu, że rezultaty są coraz bardziej zadowalające.
Jako właściciel restauracji możesz zadbać o to, by Twój lokal był bardziej eko. I możesz to zrobić naprawdę niewielkim kosztem, z czasami nawet nie ponosząc go wcale. Zacznij od przeanalizowania codziennych zamówień i dostosowania ich do rzeczywistych potrzeb Twojego biznesu. Czy przypadkiem nie zamawiasz za dużo produktów, a co za tym idzie – czy nie marnujesz jedzenia, które mogłoby trafić do potrzebujących zamiast do pojemnika na śmieci?
Druga ważna rzecz – ograniczenie ilości plastiku i tworzyw sztucznych. Zacznij od wymiany klasycznych styropianowych opakowań do posiłków na wynos (jeśli z takowych korzystasz) na pudełka wykonane z papieru. Pomyśl także o wyeliminowaniu plastikowych słomek i zastąpienia ich rurkami papierowymi, metalowymi lub zrobionymi z makaronu. Uważasz, że to niepotrzebny zabieg? Według różnych danych na brzegach zbiorników wodnych zalega obecnie nawet 8 mld plastikowych słomek, które będą rozkładać się setki lat!
Absolutnie priorytetowym zadaniem każdego lokalu gastronomicznego jest z kolei odpowiednia segregacja odpadów. Podstawą jest oczywiście posiadanie 5 różnych pojemników: na odpady zmieszane, papier, metal i tworzywa sztuczne, szkło oraz bioodpady, a więc odpady organiczne z resztek jedzenia i roślin. Ponadto każdy lokal gastronomiczny jest zobowiązany do przestrzegania prawa regulującego kwestie związane z posiadaniem lub wytwarzaniem odpadów. Odpowiednie zapisy znajdują się m.in. w prawie ochrony środowiska i ustawie o odpadach, a także w kilku innych aktach.
Najważniejsze zapisy prawa dotyczące gospodarowania odpadami
Według powyższych aktów prawnych wszystkie lokale gastronomiczne (i inne przedsiębiorstwa, które wytwarzają odpady) zobligowane są m.in. do:
- odzysku odpadów z poszanowaniem zasad ochrony środowiska w przypadku, gdy nie ma możliwości zapobiegnięcia ich powstaniu,
- unieszkodliwienia odpadów z poszanowaniem zasad ochrony środowiska w przypadku, gdy nie ma możliwości zapobiegnięcia ich powstaniu lub gdy niemożliwe jest poddanie ich odzyskowi,
- dążenia do wytwarzania możliwie jak najmniejszej ilości odpadów, a także ich niskiej szkodliwości dla ludzi i środowiska naturalnego,
- przekazywania odpadów wyłącznie firmom, które są upoważnione do ich odbioru, tzn. takim, które posiadają odpowiednie zaświadczenia i środki niezbędne do ich gospodarowania.
Szczególnie problematycznym odpadem jest zużyty olej roślinny, który zgodnie z prawem musi zostać poddany utylizacji – nie ulega szybkiemu rozkładowi i stanowi poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Dlatego nie może być wylany w przypadkowym miejscu (np. do instalacji ściekowych) ani wyrzucony do śmieci. Na szczęście właściciele lokali gastronomicznych nie muszą martwić się kwestią gospodarowania starym olejem – wystarczy, że zgłoszą się do jednej z profesjonalnych firm, które odbiorą od nich taki produkt i przeniosą na siebie pełną odpowiedzialność prawną za jego transport i utylizację.
Odbiór zużytego oleju z Trafin Oil – w pełni legalnie i z poszanowaniem środowiska
Nasza firma posiada obowiązkowe zaświadczenia, by zgodnie z prawem odebrać zużyty olej spożywczy z Twojej restauracji i oddać go do utylizacji. Przyjedziemy prosto do Twojego lokalu, gdzie przekażesz nam olej – zapłacimy Ci za niego gotówką, a ponadto otrzymasz od nas pustą beczkę na kolejną porcję przepracowanego tłuszczu.
Dzięki współpracy z nami Twoja restauracja będzie funkcjonować w zgodzie z prawem i środowiskiem, a Ty możesz odetchnąć z ulgą – problem gospodarowania stary olejem smażalniczym odejdzie w zapomnienie. Skontaktuj się z nami już dziś!