Świadomość konsumentów odnośnie do ochrony środowiska naturalnego rośnie z roku na rok. To pozytywne zjawisko, które przekłada się na poprawę warunków życia w otaczającym nas świecie. O ochronę natury mogą dbać nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby prywatne. W jaki sposób? Wystarczy korzystać z ekologicznych olejów w kuchni i dbać o poprawną utylizację. Dowiedz się, czym są ekologiczne oleje i ich używać bez negatywnego wpływu na środowisko.
Ekologiczne oleje do smażenia – co to takiego?
W wielu gospodarstwach domowych oszczędności są przekładane ponad zdrowie. Takie podejście powoduje nie tylko pogorszenie smaku przygotowywanych potraw, ale także negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Najlepsze ekologiczne do kuchni to takie, które:
- zostały poddane rafinacji, czyli procesowi oczyszczania,
- zawierają głównie kwasy nasycone,
- charakteryzują się wysoką temperaturą dymienia – najlepiej co najmniej 180 stopni Celsjusza,
- w ich składzie najmniejszy udział mają kwasy tłuszczowe wielonasycone.
Dobry i ekologiczny tłuszcz do smażenia powinien zawierać mniej niż 15% kwasów tłuszczowych wielonasyconych. Warto wybierać oleje roślinne, w których przeważają proste tłuszcze jednonasycone, np. rafinowana oliwa z oliwek. Przykłady polecanych olejów ekologicznych do kuchni to: olej kokosowy, ryżowy, rzepakowy, konopny i sezamowy.
Ekologiczne oleje w kuchni i segregacja odpadów tłuszczowych – to podstawa!
Podstawowe wyznaczniki opłacalności stosowania danego rodzaju oleju w kuchni to: temperatura dymienia, która powinna być jak najwyższa oraz zawartość kwasów tłuszczowych w składzie. Jeśli prowadzisz lokal gastronomiczny i przetwarzasz ogromne ilości ekologicznych olejów roślinnych, zdecyduj się na odbiór zużytego oleju przez profesjonalną firmę. To dobry sposób, aby bezpiecznie i zgodnie z prawem pozbyć się odpadów oleistych z kuchni. Zgodnie z Ustawą o odpadach z 2001 roku wszystkie lokale gastronomiczne są zobowiązane zlecać zewnętrznym firmom odbiór oleju, aby przekazać go do dalszego przetwórstwa i utylizacji.
Dlaczego warto korzystać z olejów ekologicznych w kuchni?
Ekologiczne oleje to dobra alternatywa dla przetworzonych i rafinowanych tłuszczów. To substancje wytwarzane w 100% mechanicznie, bez użycia chemicznych dodatków. Dzięki temu przygotowywane potrawy zachowują naturalny smak i aromat. Co więcej, oleje ekologiczne zawierają szereg witamin, minerałów oraz obniżają poziom cholesterolu. Można je wykorzystać do sałatek, ciast, wypieków i dań obiadowych.
Smażenie na ekologicznych olejach jest nie tylko zdrowe, ale także pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. W trakcie przyrządzania potraw na patelni tłuszcze nie wydzielają szkodliwych substancji, a także są łatwe do segregacji jako odpady do przetworzenia.
Dlaczego warto segregować olej?
Aby dowiedzieć się więcej, przejrzyj warunki programu: https://www.segregujolej.pl/. W dzisiejszych czasach każdy może w prosty sposób segregować odpady oleiste w kuchni i przekazać je do utylizacji przez profesjonalne zakłady przetwórstwa. Kluczowe pozytywy płynące z segregowania ekologicznych olejów w kuchni to:
- zapobieganie zatykaniu rur kanalizacyjnych – unikniesz dodatkowych kosztów napraw hydraulicznych,
- zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska naturalnego – oleje wylewane do ścieków mogą powodować skażenie wody, gleby i całego ekosystemu,
- redukcja ilości CO2 emitowanego do atmosfery,
- zmniejszenie zapotrzebowania rynkowego na produkcję roślin oleistych w celach przemysłowych.
Samodzielna segregacja olejów jest naprawdę prosta. Po zużyciu substancji wystarczy schłodzić ja do temperatury co najmniej 40 stopni Celsjusza i przechowywać w butelkach PET. Po zapełnieniu pojemnika trzeba oddać zużyty olej do punktu zbiórki, a ten zostanie przetworzony na biopaliwo.
Segregacja oleju w kuchni – krok po kroku
Segregowanie oleju po smażeniu w kuchni jest proste. Wystarczy, że zaopatrzysz się w zwykłą butelkę PET ze szczelną zakrętką i szerszą szyjką. To ułatwi nalewanie zużytego oleju do pojemnika. Segregacja zużytego oleju w kuchni to kilka prostych kroków:
- Po przygotowaniu butelki PET przelej olej do pojemnika. Pamiętaj, aby olej był odpowiednio schłodzony!
- Butelkę ze zużytym olejem zakręć i przechowuj, np. pod zlewem aż do całkowitego uzupełnienia.
- Po napełnieniu całej butelki zanieś zamknięte opakowanie do najbliższego pojemnika służącego do segregacji olejów jadalnych.
Samodzielne segregowanie oleju w domowej kuchni może być proste i przyjemne. Przyczyń się do ochrony środowiska naturalnego i zadbaj o domową kanalizację – zdecyduj się na bezpieczną segregację.