W dzisiejszych czasach wiele instytucji związanych z ekologią i ochroną środowiska naturalnego wskazuje na wpływ odpadów oleistych na życie człowieka, a dokładnie otaczające nas środowisko. Aby działać skutecznie i zadbać o ekologię, warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się, czym różni się olej rafinowany od nierafinowanego. Dopiero po zapoznaniu się z podstawowymi zagadnieniami na ten temat, można zrozumieć skutki stosowania olejów rafinowanych na środowisko naturalne.
Rafinacja to proces wieloetapowy, który polega na oczyszczaniu oleju poprzez wykorzystanie wysokiej temperatury oraz środków chemicznych. W odniesieniu do olejów nierafinowanych, warto zaznaczyć, że te są tłoczone oraz oczyszczane w 100% mechanicznie. To podstawowa różnica pomiędzy olejem rafinowanym a nierafinowanym, czyli po prostu sposób pozyskiwania substancji. Warto dodać, że olej po rafinacji pozbywa się wszelkich zanieczyszczeń ze składu, ale także wartości odżywczych, co niestety jest negatywnym efektem tego procesu.
Oleje rafinowane a wpływ na środowisko naturalne – co warto wiedzieć?
W praktyce oleje rafinowane są wytwarzane w procesie oczyszczania oleju z użyciem chemikaliów i wysokich temperatur. Niestety, ale w procesie rafinacji często dochodzi do powstawania szkodliwych izomerów trans, choć w profesjonalnych zakładach zajmujących się obróbką olejów nie powinno nieść to żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego lub człowieka.
W finalnym procesie obróbki oleju zawartość izomerów trans jest minimalna, choć warto mieć na uwadze, że duże ilości oleju rafinowanego stosowanego w gastronomii mogą być szkodliwe dla zdrowia. Co ciekawe, opary wytwarzane w trakcie smażenia na olejach rafinowanych mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu powietrza w najbliższym otoczeniu, a także zdrowia osób, które spożywają spore ilości potraw smażonych na olejach rafinowanych.
Czy rafinacja olejów jest bezpieczna w odniesieniu do działalności proekologicznych?
Proces rafinacji olejów jest skomplikowany, ale nie oznacza to, że jest także groźny dla środowiska naturalnego. Nawet rafinowany, zużyty olej, który zostanie przekazany, np. przez lokale gastronomiczne do dalszego przetwórstwa może przejść proces rerafinacji. Dzięki temu materiał zostanie pozbawiony wszelkich niekorzystnych dla zdrowia składników i zanieczyszczeń takich, jak: metale ciężkie, alfatoksyny, benzopiren czy nawet pleśń i grzyby. Przekazywanie zużytego oleju rafinowanego do tego procesu pozwala na zmniejszenie ryzyka zanieczyszczenia środowiska naturalnego, poprzez ponowne wykorzystanie surowca, np. do produkcji smarów samochodowych.
Zużyty olej rafinowany – co z nim zrobić, aby ochronić środowisko naturalne?
Oleje rafinowane, które zostały już zużyte przez lokale gastronomiczne, powinny zostać przekazane profesjonalnej firmie, które zajmuje się przetwórstwem tego typu surowców. Dlaczego? Tylko w ten sposób można realnie ochronić środowisko naturalne przed dodatkowymi zanieczyszczeniami – pod żadnym pozorem nie wolno zlewać zużytego oleju kanalizacji!
Nawet gospodarstwa domowe mogą pomyśleć o ekologii i oddać zużyty olej rafinowany lub jakikolwiek inny do specjalnych pojemników, które przekazywane są do dalszego recyklingu. Zużyty olej i tłuszcz jadalny można wykorzystać do produkcji surowca potrzebnego w przemyśle biopaliw.
Podsumowując: olej rafinowany sam w sobie nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne, choć jego mniejsze zużycie na całym świecie na pewno przełożyłoby się na stan otaczającego nas środowiska, a nawet zmniejszenie emisji CO2, która przekłada się na zmiany klimatyczne na całym świecie.
Co więcej, segregacja oleju rafinowanego i nierafinowanego pozwala uniknąć zbędnych awarii sieci kanalizacyjnych. Aby skutecznie chronić środowisko naturalne przed oddziaływaniem zużytych olejów rafinowanych, wystarczy: oddawać zużytą substancję do miejsc zbiórki i recyklingu, unikać mieszania oleju z innymi odpadami, a także przechowywać go tylko w szczelnie zamkniętych pojemnikach.