Na zapleczu kuchennym lokalu gastronomicznego znajduje się wiele urządzeń, które ułatwiają i przyśpieszają pracę szefa kuchni i jego pomocników. Jednym z nich jest frytownica, czyli sprzęt do smażenia potraw na głębokim oleju. W jaki sposób działa to urządzenie i kiedy warto z niego korzystać? Z tego poradnika dowiesz się, jak często zmieniać olej we fryturze, a także jak dbać czystość sprzętu w kuchni.
Frytownica – co to takiego?
W wielu restauracjach w Polsce smażenie na głębokim oleju to podstawa czynność wykonywana przez pracowników zaplecza kuchennego. Aby nieco ułatwić to zadanie, warto zainwestować we frytownicę. To urządzenie, którego praca odbywa się poprzez podgrzewanie oleju do żądanej temperatury umożliwiającej smażenie.
Frytura jest sprawdzonym akcesorium kuchennym, które świetnie współpracuje z różnymi tłuszczami przeznaczonymi do celów spożywczych. We frytownicy można przygotować frytki, sery smażone, mięsa, a nawet pączki i owoce morza. Niemniej jednak każda czynność powoduje, że produkowane są spore ilości zużytego oleju. To spory problem, szczególnie dla właścicieli dużych lokali gastronomicznych.
Możesz też przeczytać nasz inny wpis blogowy i dowiedzieć się, jakie są najlepsze sposoby na ograniczenie zużycia olejów w kuchni. To przydatna wiedza, która przyda się każdemu restauratorowi chcącemu przyciąć koszty działalności i wpłynąć pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego.
Frytownica w gastronomii – czy to przydatne urządzenie?
Nowoczesne frytownice to sprzęt, który doskonale sprawdza się w restauracjach, barach szybkiej obsługi, pubach oraz wszędzie tam, gdzie serwowane są potrawy smażone na głębokim oleju.
Frytownica gastronomiczna powinna być dopasowana do potrzeb restauracji oraz umożliwiać bezproblemowe czyszczenie podzespołów i wymianę zużytego oleju. Z takiego sprzętu warto korzystać na zapleczu kuchennym, ale tylko przy jednoczesnym użyciu ekologicznego oleju do smażenia. W przeciwnym razie smażenie potraw będzie generować mnóstwo brzydkiego zapachu oraz szkodliwych substancji przenikających do środowiska naturalnego.
Jak często wymieniać olej we frytownicy?
Prawidłowe korzystanie z frytury na zapleczu gastronomicznym to gwarancja doskonałego smaku potraw oraz bezpieczeństwa w trakcie ich przygotowywania. Korzystając z frytownicy, trzeba ustawiać odpowiednie wartości temperatury dopasowane do artykułu spożywczego. To jednak nie wszystko…
Osoba obsługująca frytownicę powinna wiedzieć, że użytkowany olej do smażenia należy wymieniać na nowy po pełnych 10-cyklach pracy. W przeciwnym razie po czasie może dojść do zjełczenia substancji lub pojawienia się brzydkiego zapachu, a taki olej niestety nie nadaje się do smażenia potraw.
Pozbywając się starego oleju z frytury, trzeba dokładnie usunąć wszelkie pozostałości cieczy z urządzenia, a następnie zastąpić zużytą substancję nową – najlepiej tego samego typu. Przy każdej wymianie warto wyczyścić dokładnie frytownicę przy użyciu specjalistycznych środków lub wody z octem.
Zużyty olej z frytury – co z nim zrobić?
Po dokładnym oczyszczeniu frytownicy i zlaniu zużytego oleju do butelki PET lub specjalnej beczki na zużytą ciecz oleistą, warto skontaktować się z profesjonalną firmą celem umówienia serwisu olejowego. To usługa, która ułatwia segregację zużytego oleju w gastronomi, a także pozyskiwanie nowej substancji do smażenia w atrakcyjnej cenie.
Zużyty olej z frytownicy należy bezzwłocznie umieścić w bezpiecznym pojemniku z tworzywa sztucznego, a następnie przekazać do utylizacji lub przetwórstwa. Taka substancja po przetworzeniu stanowi jeden ze składników potrzebnych do produkcji ekologicznych biopaliw.
Decydując się na serwis olejowy, możesz zyskać: korzystne ceny zakupu nowego oleju oraz bezpłatny odbiór i dostawę. Co więcej, przyczynisz się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż niebezpieczne substancje nie przedostaną się do gleby.
Dowiedz się więcej o oszczędzaniu energii i pieniędzy na naszym blogu. Wyjaśniamy w nim, dlaczego warto korzystać z usług dowozu i odbioru oleju w gastronomii.
Pamiętaj! Zużytego oleju z frytownicy pod żadnym pozorem nie można wylewać do kanalizacji. To mogłoby doprowadzić do zatkania się rur i skutkować poważnym uszkodzeniem instalacji.