Wylewanie zużytego oleju do kanalizacji – jakie są skutki takich działań?
Zużyte oleje gastronomiczne są częstą przyczyną awarii instalacji kanalizacyjnych. Takie sytuacje mają jednak miejsce wtedy, kiedy restauratorzy nie podejmują stosownych działań mających na celu prawidłową segregację oraz utylizację odpadów oleistych. Wylewanie zużytego oleju z restauracji czy nawet z domowej kuchni do zlewu to proszenie się o kłopoty. Zobacz, czym może skutkować nieprawidłowe pozbywanie się zużytego tłuszczu i czym grozi pozbywanie się takich odpadów niezgodnie z prawem.
Jakie są skutki wylewania odpadów oleistych do zlewu?
Choć świadomość wielu gospodarstw domowych oraz restauratorów rośnie z roku na roku, to jednak awarie instalacji kanalizacyjnych z powodu nieprawidłowego wylewania odpadów oleistych wciąż zdarzają się bardzo często. Główne skutki, jakie niesie ze sobą wylewanie zużytego oleju gastronomicznego do zlewu to:
- zapychanie rur kanalizacyjnych,
- wyrzucanie ścieków z rur, np. w toaletach lub przy zlewozmywakach,
- uszkodzenia mechaniczne rur ze względu na osadzający się tłuszcz na ściankach.
Ogólnie rzecz biorąc wylewanie zużytego oleju i tłuszczu posmażalniczego do zlewu lub do ubikacji może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Dotyczy to nie tylko instalacji kanalizacyjnej jednego lokalu lub budynku, ale także całych systemów miejskich.
Przeczytaj więcej: Zrównoważone rozwiązania w gastronomii – recykling olejów i ideologia zero waste.
W przypadku regularnego wylewania odpadów oleistych do ścieków może dojść do trwałego uszkodzenia instalacji, a wtedy koszty napraw to dziesiątki tysięcy złotych.
Niewłaściwe pozbywanie się zużytego oleju i tłuszczów – jakie są grzywny?
Jeśli dojdzie do uszkodzenia rur kanalizacyjnych lub ich zapchania, winowajca takiej sytuacji może zostać ukarany zgodnie z Art. 182 Kodeksu karnego. Zanieczyszczenie wody, powietrza lub gleby substancjami w postaci oleju podlega karze pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Oprócz konsekwencji związanych z pozbawieniem wolności lokale gastronomiczne podejmujące ryzyko wylewania zużytego oleju do kanalizacji narażają się na ryzyko nałożenia wysokich grzywien, a także konieczność pokrycia kosztów naprawy instalacji kanalizacyjnej.
Jak prawidłowo składować i utylizować zużyty olej gastronomiczny?
Jest wiele sposobów, które umożliwiają bezpieczne składowanie i przekazywanie zużytego oleju gastronomicznego do utylizacji. Niemniej jednak najlepszym rozwiązaniem będzie serwis olejowy. Dzięki temu zaplecze kuchenne może składować zużyte substancje w specjalnych beczkach, które są odbierane przez zewnętrzną firmę i wymieniane na nowe.
To dobre rozwiązanie, dzięki któremu redukujemy ryzyko zatkania instalacji kanalizacyjnej i chronimy środowisko naturalne. Kolejne czynniki, które determinują opłacalność prawidłowego składowania i utylizowania zużytego oleju gastronomicznego to:
- mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego,
- redukcja CO2 w atmosferze,
- uczestnictwo w produkcji składników potrzebnych do wytwarzania biopaliwa,
- brak awarii instalacji kanalizacyjnych.
Segregacja opadów oleistych w domach i lokalach gastronomicznych jest kluczowa, aby uniknąć zatkania rur kanalizacyjnych i wyrzutu ścieków, np. z ubikacji lub zlewozmywaka. Recyklingowi poddawane są oleje roślinne, zwierzęce i wszystkie inne substancje, które wykorzystuje się do smażenia potraw.
Osady tłuszczu w instalacjach kanalizacyjnych – problem na masową skalę, z którym trzeba walczyć!
Wylewanie tłuszczy spożywczych do zlewu lub toalety to powszechny problem dotyczący nie tylko lokali gastronomicznych, ale także gospodarstw domowych. Ciągłe wylewanie takich odpadów prowadzi do powstawania oleistych osadów na rurach, co generuje ryzyko: zalania lokalu lub mieszkania, a także paraliżu instalacji kanalizacyjnej w obrębie budynku, osiedla, a nawet całego miasta.
Przedsiębiorcy w branży gastronomicznej oraz osoby prowadzące gospodarstwa domowe powinni dbać to prawidłowe gospodarowanie zużytymi olejami i tłuszczami. Lepiej poświęcić nieco czasu na prawidłową segregację i utylizację, aniżeli doprowadzić do kosztownych zatorów w systemach kanalizacji i oczyszczalniach ścieków.