W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jakie oleje są korzystne dla zdrowia. Kluczowym determinantem wpływającym na wybór konsumentów jest skład oleju, a także możliwość późniejszego przetwórstwa po zużyciu. Pod lupę weźmy dwie substancje: olej rzepakowy i oliwę z oliwek. Co warto wykorzystać do codziennego przygotowywania potraw w domowej kuchni i w restauracji? Poniżej wyjaśniamy, na czym polega różnica pomiędzy olejem rzepakowym a oliwą z oliwek.
Olej rzepakowy – co warto o nim wiedzieć?
Olej rzepakowy jest substancją pozyskiwaną z nasion rzepaku, który jest wszechobecną rośliną na terenie całej Polski. Rzepak jest uznawany za jedną z najtrwalszych roślin oleistych. Wyprodukowany olej rzepakowy to produkt bogaty w takie substancje, jak kwas:
- oleinowy,
- linolowy,
- alfa-linolenowy,
- Omega-3.
Pozostałe składniki to witamina E, witamina K oraz fitosterole, które obniżają poziom złego cholesterolu w organizmie. Warto dodać, że olej rzepakowy może pozytywnie wpływać na walkę z rozwojem zaćmy. To też świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Jeśli w restauracji wykorzystywany jest olej rzepakowy, warto zdecydować się na odbiór zużytego oleju przez profesjonalną firmę zajmującą się recyklingiem. Współpracując z Trafinoil można przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, a dodatkowo bezpieczniej składować zużyty olej rzepakowy.
Czym jest oliwa z oliwek?
Ta substancja oleista jest produkowana z oliwek, które są wykorzystywane w całości. Najlepsze na świecie oliwy z oliwek powstają z niedojrzałych roślin. Co ciekawe, do produkcji jednego litra substancji używa się około 4-5 kilogramów oliwek.
Skład oliwy z oliwek to głównie triacyloglicerole (stanowią nawet do 99% kompozycji). Pozostałe związki zawarte w składzie tego produktu oleistego to:
- kwasy tłuszczowe wielonienasycone,
- kwasy tłuszczowe nasycone,
- antyoksydanty,
- związki fenolowe,
- skwalen, który działa antynowotworowo.
Oliwy z oliwek są bezpieczne dla organizmu człowieka, a ich produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Aby mieć pewność, że wybrany produkt jest najwyższej jakości, warto wybierać substancje produkowane z oliwek: bez sztucznych oprysków, pochodzących ze sprawdzonych upraw oraz tłoczonych na zimno.
Olej rzepakowy czy oliwa z oliwek?
Wybór pomiędzy olejem rzepakowym a oliwą z oliwek wcale nie jest taki prosty. Wiele osób zachęca jednak do wykorzystywania krajowego dobra, czyli oleju rzepakowego z roślin uprawianych na terenie całej Polski.
Niezależnie od wybranego rodzaju tłuszczu wykorzystywanego na co dzień w kuchni, zawsze warto dbać o segregację oleju, szczególnie tego zużytego. Takie substancje przechowywane w butelkach PET lub dedykowanych beczkach są przekazywane do zakładu recyklingu. Następnie ze zużytego oleju są pozyskiwane surowce potrzebne do produkcji biopaliwa.
Te dwa oleje spożywcze różnią się między sobą składem, smakiem i właściwościami. Atutem oleju rzepakowego jest zawartość witaminy E w składzie oraz antyoksydantów, które pozytywnie oddziałują na organizm człowieka. Co więcej, wysokie stężenie kwasów tłuszczowych Omega-3 przekłada się na liczne korzyści dla serca. Neutralny zapach oleju rzepakowego to kolejna cecha, która zachęca do wykorzystywania oleju rzepakowego w domowej i restauracyjnej kuchni.
Wyróżnikiem oliwy z oliwek jest zawartość w składzie przeciwutleniaczy (np. polifenole), które działają przeciwzapalnie i chronią organizm człowieka przed występowaniem chorób przewlekłych. Oliwa z oliwek ma niższy punkty dymienia w porównaniu do oleju rzepakowego. To oznacza, że nie można jej wykorzystywać do smażenia w wysokich temperaturach.
Podsumowując: zarówno olej rzepakowy, jak i oliwa z oliwek jest dobrym wyborem, szczególnie do codziennego przygotowywania potraw smażonych i sałatek. Niemniej jednak nie można zapominać o prawidłowej segregacji odpadów oleistych – to podstawa, aby chronić środowisko naturalne.