Oleje dzielimy przede wszystkim na dwie popularne kategorie: zwierzęce i roślinne. Te dwa typy substancji różnią się między sobą przede wszystkim metodami pozyskiwania, a także właściwościami. Nie można też pominąć kwestii związanych z ekologią, gdyż wpływ olejów wykorzystywanych przez człowieka na co dzień w odniesieniu do środowiska naturalnego jest mocno widoczny.
Wiele firm w dzisiejszych czasach zastanawia się, gdzie oddać zużyty olej, który nie nadaje się już do dalszego wykorzystania, szczególnie w gastronomii. Wystarczy skontaktować się z profesjonalną firmą zajmującą się gromadzeniem, transportem, jak i przetwórstwem zużytego oleju, np. do produkcji surowców niezbędnych w przemyśle biopaliw. Wręcz niedopuszczalne jest, aby pozbywać się oleju z frytury poprzez wylewanie go do zlewu lub toalety. To pierwszy krok do tego, aby przyczynić się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Skutkiem takich działań mogą być także uszkodzenia sieci kanalizacyjnej.
Uwaga! Wyrzucanie zużytego oleju roślinnego lub zwierzęcego w ten sposób jest wręcz karygodne i wysoce niebezpieczne dla środowiska! W miejscach, gdzie dojdzie do ewentualnego wycieku odpadów oleistych, roślinność przestanie się rozwijać, a w skrajnych przypadkach może nawet dość do wieloletniego skażenia gleby.
Olej zwierzęcy i roślinny – różnice pod względem ochrony środowiska naturalnego
Jeśli chodzi o oleje roślinne i zwierzęce, warto zaznaczyć, że produkcja tych pierwszych jest o wiele bardziej efektywna, a także zużywa mniej zasobów naturalnych, aniżeli wytwarzanie olejów zwierzęcych. Oznacza to, że wyprodukowanie 1000 litrów oleju roślinnego w mniejszym stopniu zaszkodzi środowisku naturalnemu, aniżeli 1000 litrów oleju zwierzęcego. Wynika to głównie faktu, że uprawy roślin oleistych nie wymagają dużych ilości wody oraz powierzchni ziemnych, czego nie można powiedzieć o hodowli zwierząt potrzebnych do wytworzenia oleju.
Pozostałe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami olejów (oczywiście z odniesieniem do ekologii) przedstawia poniższa tabela:
Oleje roślinne | Oleje zwierzęce |
mniej intensywne dla środowiska naturalnego ze względu na mniejszą emisję gazów cieplarnianych podczas produkcji | wyroby odzwierzęce generują dużą emisję gazów cieplarnianych, a dodatkowo wyższe koszty produkcji |
przyjazne dla zwierząt ze względu na fakt, że uprawy roślin oleistych nie wymagają realizowania uboju zwierząt | do produkcji oleju zwierzęcego należy dokonać uboju zwierząt hodowlanych, co wymaga czasu, pieniędzy i wykorzystania odpowiednich maszyn |
zawierają więcej korzystnych składników odżywczych dla człowieka, np., kwasy tłuszczowe nienasycone | zwierzęce oleje zawierają sporo cholesterolu, nasyconych kwasów tłuszczowych i innych substancji szkodliwych dla zdrowia |
Jeśli jednak chodzi o wpływ na środowisko naturalne, warto dodać, że zarówno oleje roślinne, jak i zwierzęce mogą negatywnie oddziaływać na ekologię. Oto kilka najważniejszych kwestii:
- Produkcja olejów roślinnych i zwierzęcych może powodować degradację gleby, a nawet całego ekosystemu.
- Niepoprawne zarządzanie odpadami oleistymi (roślinnymi i zwierzęcymi) może doprowadzić do skażenia gleby oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
- Transport olejów roślinnych i zwierzęcych generuje wysokie koszty przewozu ciężkimi pojazdami, które w trakcie jazdy generują spory ślad węglowy.
- Spalanie olejów roślinnych i zwierzęcych w przemyśle, jak i gospodarstwach domowych prowadzi do zanieczyszczenia powietrza.
- Oleje pochodzenia nieorganicznego mogą być produkowane z użyciem pestycydów i sztucznych nawozów, które są szkodliwe dla środowiska, jak i człowieka.
Wpływ olejów roślinnych i zwierzęcych na ekosystemy – podsumowanie
Podsumowując: zarówno oleje wytwarzane z roślin uprawnych, jak i zwierząt hodowlanych mogą negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Nie da się oczywiście uniknąć w 100% negatywnego wpływu olejów na ekosystemy i środowisko naturalne. Produkcja substancji oleistych jest nieodłącznym elementem przemysłu, dlatego nie da się z niej całkowicie zrezygnować. Poprzez recykling oleju oraz przetwórstwo olejów roślinnych i zwierzęcych można w dużym stopniu przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.