Oleje roślinne – zastosowanie poza branżą gastronomiczną
W dzisiejszych czasach jednym z tematów poruszanych przez ekologów jest przetwarzanie zużytego oleju roślinnego. Oleje wykorzystywane w gastronomii powinny być prawidłowo składowane, przewożone oraz przetworzone zgodnie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Duże zakłady gastronomiczne, restauracje i niewielkie lokalne knajpy powinny stosować się do regulacji prawnych związanych z recyklingiem zużytego oleju gastronomicznego. To podstawa, aby ochronić środowisko naturalne przed pogłębiającym się zanieczyszczeniem – zarówno gleby, jak i powietrza.
Przetworzone oleje roślinne – gdzie są wykorzystywane?
Przedsiębiorstwa z branży gastronomicznej powinny przede wszystkim inwestować w takie usługi, jak serwis olejowy. To kompleksowe wsparcie w zakresie składowania, odbierania i przetwarzania zużytego oleju gastronomicznego. Inwestując w taką współpracę, ograniczamy ryzyko, że szkodliwe substancje przedostaną się do środowiska naturalnego lub kanalizacji.
Więcej na temat opłacalności korzystania z serwisu olejowego przeczytasz tutaj: Dlaczego warto zainwestować w usługi dowozu i odbioru oleju gastronomicznego?
W praktyce przetworzone oleje roślinne oraz zwierzęce są wykorzystywane w wielu innych branżach, nie tylko w gastronomii. Oczywiście standardem jest recykling zużytego oleju gastronomicznego w celu pozyskania kluczowego składnika potrzebnego do produkcji biopaliwa. To jednak nie wszystko.
Przemysł tekstylny
Zużyte i przetworzone oleje roślinne są doskonałym surowcem wykorzystywanym do produkcji tkanin oraz materiałów. Tłuszcz z recyklingu można wykorzystać jako preparat zmiękczający, barwnik do tkanin albo jako impregnat.
Oczyszczony olej roślinny pochodzący z firm gastronomicznych znajduje zastosowanie nie tylko w branży odzieżowej, ale też obuwniczej. Ekologiczne preparaty zabezpieczające materiał przed oddziaływaniem wody i zabrudzeń są produkowane na bazie przetworzonego oleju.
Produkcja preparatów smarujących
Branża przemysłowa nie jest obojętna wobec recyklingu zużytego oleju roślinnego wykorzystywanego w gastronomii. Przetworzona substancja jest bazą wykorzystywaną do produkcji ekologicznych preparatów smarujących. Te są o wiele mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego w porównaniu do syntetycznych odpowiedników wytwarzanych na masową skalę.
W tym przypadku możemy wspomnieć zatem o wykorzystaniu zużytego oleju poddanego recyklingowi w branży: przemysłowej, motoryzacyjnej czy nawet transportowej. Ekologiczne smary są też stosowane w budownictwie, np. do zabezpieczania połączeń śrubowych konstrukcji stalowych.
Branża chemiczna
Zużyty olej roślinny po przetworzeniu w zakładzie recyklingu może służyć też jako składnik potrzebny do produkcji takich produktów, jak: rozpuszczalniki, farby, lakiery oraz środki czyszczące.
Co więcej, preparaty wytwarzane z użyciem naturalnego surowca w postaci przetworzonego oleju roślinnego są w 100% ekologiczne i bezpieczne dla środowiska, zwierząt i człowieka.
Przemysł kosmetyczny i farmaceutyczny
Ostatnia branża, w której można zauważyć wysoki stopień wykorzystywania przetworzonego surowca oleistego to przemysł kosmetyczny oraz farmaceutyczny. Zużyte oleje roślinne po oczyszczeniu są wprowadzane do składu balsamów, mydeł, odżywek nawilżających oraz kremów do ciała i rąk.
Dowiedz się więcej: Jakie są różnice między olejami organicznymi a nieorganicznymi pod względem ekologicznym?
Przetworzony olej zawiera wiele korzystnych składników, np. witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe i minerały, które pozytywnie oddziałują na skórę, włosy i paznokcie. Preparaty produkowane przez duże koncerny kosmetyczne coraz częściej stosują ekologiczny składnik, czyli przetworzony olej roślinny wykorzystywany wcześniej w gastronomii.
Zużyte oleje gastronomiczne – efektywny i ekonomiczny surowiec
Tłuszcze odpadowe są pozyskiwane w ramach pozostałości po smażeniu lub gromadzone w separatorach tłuszczu w lokalach gastronomicznych. Taki surowiec po przetworzeniu znajduje zastosowanie wielu branżach, a dodatkowo jest wysoce efektywnym, ekonomicznym i w 100% bezpiecznym składnikiem: biopaliwa, kosmetyków, a nawet preparatów stosowanych w przemyśle.
Wystarczy, że zebrane zużyte oleje zostaną przetworzone w zakładzie recyklingowym, a następnie mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów – nie tylko w przemyśle i gastronomii.