Prowadzisz lokal gastronomiczny, bar, restaurację lub inną działalność, w której do przygotowywania potraw używa się olejów roślinnych? Po wykorzystaniu tego produktu powinieneś się go oczywiście pozbyć, ale taki olej posmażalniczy nie może być po prostu wylany w przypadkowym miejscu. Gdzie zatem powinien on trafić?
Co zrobić z olejem posmażalniczym?
Wytwarzanie odpadów w firmie, takich jak wspomniany olej, nakłada na Ciebie odpowiedzialność związaną z gospodarowaniem nimi. Przede wszystkim musisz to robić, mając na uwadze ochronę środowiska naturalnego, a także obowiązujące przepisy. Zgodnie z art. 27.2 ustawy o odpadach, jako wytwórca lub posiadacz takich odpadów możesz zlecić innym firmom gospodarowanie nimi, jeśli mają one zezwolenie na zbieranie lub ich przetwarzanie, ale ustawa przewiduje również inne przypadki, w których owe odpady mogą zostać przekazane danemu podmiotowi. Co się stanie, jeśli olej posmażalniczy dostanie się np. do kanalizacji? Może on trafić do zbiorników wodnych, gdzie stanowić będzie zagrożenie dla roślin i zwierząt. Innym złym sposobem na pozbycie się takich odpadów jest ich spalanie – efektem tego może być przedostanie się do atmosfery szkodliwych składników chemicznych. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest oczywiście przeniesienie odpowiedzialności za zużyty olej gastronomiczny na zewnętrzną firmę. W praktyce restauracje czy inne podmioty nie są w stanie samodzielnie gospodarować takimi odpadami – dlatego zdecydowanie najczęściej praktykowanym w Polsce sposobem na radzenie sobie z olejem posmażalniczym jest przekazywanie go firmie, które ma niezbędne zezwolenia. Musi ona spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące przewozu takich odpadów i przestrzegać wymagań wynikających z przepisów, które dotyczą ochrony środowiska. Korzystanie z usług zewnętrznej firmy eliminuje dodatkowe koszty. Oddając zużyty olej, nie tracisz czasu oraz środków na to, aby móc cały ten proces realizować samodzielnie, co zresztą byłoby problematyczne.Co się dzieje z odebranym olejem posmażalniczym?
Dzięki temu, że odpad w postaci oleju posmażalniczego przekażesz naszej firmie, spełnisz wymogi związane z regulacjami dotyczącymi opadów. W dodatku, nawiązując z nami współpracę, nie musisz troszczyć się o kwestię dostawy oleju gastronomicznego, którego potrzebujesz do działalności – dostarczymy ten produkt do Twojego magazynu i od razu odbierzemy zużyty, zatem nie musisz szukać skupu takich odpadów. To jeszcze nie wszystko, co zyskujesz. Ponadto za darmo poprowadzimy również ewidencję odpadów. Co się dzieje się odebranym olejem? Otóż ten odpad może być powtórnie wykorzystany, a wszystko dzięki recyklingowi. Ma on zastosowanie w produkcji paliwa, opału, a pozyskane z niego składniki mogą być także używane w różnych procesach chemicznych. Zużyty olej poddawany jest oczyszczaniu, którego celem jest wyeliminowanie z niego wszystkich elementów, które nie są potrzebne przy jego przyszłym zastosowaniu. Podejmowane działania uzależnione są od tego, do czego ma być wykorzystywany uzyskany produkt. Ze względu na wysoką zawartość triglicerydów olej posmażalniczy służy m.in. do produkcji tzw. ekodisla. Ma on także zastosowanie w piecach olejowych do celów opałowych. Zużyty olej roślinny, a w tym słonecznikowy, kukurydziany, rzepakowy czy sezamowy trafia do rafinerii w kraju i za granicą – przydaje się m.in. do produkcji biopaliw. Korzystającym z naszych usług, zawsze wypożyczamy beczkę na zużyty olej, a po jego odbiorze wystawiamy potwierdzenie jego utylizacji.Współpraca z firmą odbierającą olej – dlaczego warto?
Jeśli prowadzisz działalność, w której powstają takie odpady jak olej posmażalniczy, to najlepszą decyzją jest współpraca z podmiotem, który będzie odpowiedzialny za jego odbiór. Oto, jakie odniesiesz dzięki temu korzyści:- Zyskujesz wymaganą przepisami prawa dokumentację – otrzymasz Kartę Przekazania Odpadu, która jest wymagana przez sanepid i przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Jest to dowód na to, że zgodnie z prawem wypełniłeś obowiązek wynikający z wytwarzania odpadów.
- Dbasz o środowisko – zużyty olej może być ponownie wykorzystany, a dzięki temu masz wpływ na zmniejszenie ilości odpadów. Dzięki recyklingowi produkt ten będzie mieć ponowne zastosowanie.
- Korzystasz z kompleksowej obsługi – dostarczymy niezbędny do Twojej działalności olej oraz pojemniki na odpady, a także odbieramy je.
- Otrzymujesz zapłatę za stary olej – dostarczając czysty produkt, odbierzemy również ten zużyty, a należność pomniejszymy o rabat wynikający z recyklingu.