Oleje do smażenia są wykorzystywane praktycznie wszędzie: w domach, restauracjach i fodtruckach. Zobacz, jakie oleje są najlepsze do smażenia. Najlepsze na rynku są oleje rafinowane, które zostały z wysokim punktem dymienia. Takie oleje nie tylko doskonale nadają się do smażenia, ale są bezpieczne dla środowiska naturalnego. Wystarczy oddać je do punktu odbioru zużytego oleju, gdzie zostaną poddane dalszej obróbce.
Jak wybrać najlepszy olej do smażenia? Najważniejsze informacje
Przed zakupem butelki oleju do smażenia musisz dokonać wyboru konkretnego rodzaju oleju. Niektóre odmiany mogą wpływać na walory smakowe potraw, a także na zdrowie człowieka. Zanim wybierzesz olej przeznaczony do smażenia, weź pod uwagę:
- poziom punktu dymienia,
- typ oleju: jednonasycony lub wielonasycony,
- zawartość kwasów tłuszczowych,
Punkt dymienia to moment, w którym cząsteczki tłuszczu rozpadają się na związki szkodliwe dla organizmu człowieka. W przypadku osiągnięcia punktu dymienia olej traci też wartości odżywcze. Może także powodować gorszy smak potraw.
Wybierając oleje do smażenia, należy też sprawdzić szybkość rozkładu cząsteczek w przypadku z wysokimi temperaturami. Oleje wielonasycone utleniają się znacznie szybciej niż jednonasycone.
Najlepsze i najzdrowsze oleje do smażenia – ranking
Oleje dostępne na rynku różnią się między sobą głównie: składem, zawartością kwasów tłuszczowych nasyconych i nienasyconych oraz sposobem obróbki. Poniżej przedstawiamy ranking, z którego dowiesz się, jaki olej jest najlepszy do smażenia i jednocześnie przyjazny dla środowiska. Do porównania uwzględniliśmy punkt dymienia, który jest podstawowym kryterium oceny jakości oleju.
Rodzaj oleju | Punkt dymienia (w stopniach Celsjusza) |
Masło klarowane | 252 |
Olej ryżowy rafinowany | 250 |
Oliwa z oliwek rafinowana | 242 |
Olej kokosowy rafinowany | 232 |
Olej z pestek winogron rafinowany | 216 |
Olej rzepakowy rafinowany | 204 |
Olej słonecznikowy rafinowany | 227 |
Dla porównania warto wskazać na punkt dymienia klasycznego masła – zaledwie 135 stopni Celsjusza. Najlepszym wyborem są oleje rafinowane, które pozbawiono niekorzystnych substancji pod względem zdrowotnym oraz funkcjonalnym. W wyniku takiej obróbki oleje nie zawierają metali ciężkich, węglowodorów aromatycznych i wolnych kwasów tłuszczowych.
Smażenie potraw na oleju a ekologia. Oleje roślinne czy zwierzęce?
Nie da się jednoznacznie określić tego, jakie oleje są bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego. Biorąc pod uwagę metody pozyskiwania, na prowadzenie wychodzą oleje roślinne. Pod względem wartości odżywczych oraz zdrowotnych, naturalne oleje roślinne również stanowią lepszy wybór.
Nigdy nie można zapominać, że oleje smażone na oleju są szkodliwe, szczególnie w dużych ilościach. To odnosi się nie tylko do zdrowia człowieka, ale także wpływu zużytych odpadów oleistych na środowisko naturalne. Zużytego oleju pod żadnym pozorem nie należy wylewać do zlewu lub toalety. Do tego przeznaczone są specjalistyczne zbiorniki, które przekazywane są do dalszej utylizacji, a dokładniej obróbki chemicznej w celu ponownego wykorzystania.
Oleje do smażenia – jak je utylizować, aby chronić środowisko naturalne?
Problem utylizacji zużytego oleju dotyczy głównie lokali gastronomicznych, które wytwarzają naprawdę sporo substancji oleistych szkodliwych dla środowiska. Oczywiście dotyczy to także gospodarstw domowych, choć w nieco mniejszym stopniu. Aby ochronić środowisko naturalne, wystarczy sprawdzić, gdzie można oddać zużyty olej.
Serwis olejowy to dobry sposób, aby bezpiecznie zutylizować odpady oleiste, ochronić środowisko naturalne i przyczynić się do produkcji biopaliwa. Wystarczy podpisać umowę z firmą zajmującą się odbiorem zużytego oleju. Następnie na miejsce, np. do restauracji zostanie przywieziona beczka na odpady. Po ustalaniu terminu odbioru odpadów firma odbierze beczkę i przekaże substancję do utylizacji i obróbki. Oczyszczanie zużytego oleju umożliwia wykorzystanie zebranych substancji do produkcji biopaliw.