W przemyśle wykorzystywane są różnego rodzaju substancje, po których zużyciu powstają odpady będące sporym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Jeden litr zużytego oleju jest w stanie zanieczyścić nawet kilka tysięcy litrów wody, jeśli odpady nie zostaną odpowiednio przetworzone. W tym artykule przedstawiamy sposoby i korzyści wykorzystania odpadów olejowych w przemyśle.
Oleje odpadowe w przemyśle – co to takiego?
Zgodnie z prawem za odpady olejowe uznajemy takie substancje, które zostały wcześniej wykorzystywane w maszynach produkcyjnych, a także do przetwórstwa żywności w branży gastronomicznej. To wszelkiego rodzaju mineralne i syntetyczne oleje, które po pewnym czasie eksploatacji nie nadawałby do dalszego użytku. Główne źródła powstawania olejów odpadowych w przemyśle to:
- zużyte oleje z silników spalinowych,
- substancje pochodzące z maszyn przemysłowych,
- szlamy z obróbki metali szlachetnych.
Warto też dodać, że zużyte substancje oleiste dzielimy nie tylko na oleje odpadowe, ale także na emulsje wodno-olejowe oraz gastronomiczne oleje posmażalnicze.
Jeśli chodzi o substancje zużywane do wytwarzania produktów spożywczych, warto zaznajomić się z usługami serwisu olejowego. To program, który ułatwia gromadzenie zużytych odpadów oleistych przez zakłady gastronomiczne tak, aby ich zbieranie i przetwórstwo nie stanowiło zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Wykorzystanie odpadów olejowych w przemyśle – jakie są korzyści?
Wiele przedsiębiorstw w branży przemysłowej decyduje się na przetwórstwo i ponowne wykorzystanie zużytego oleju. Takie działania obejmują zużyte oleje wykorzystywane w maszynach przemysłowych, a także takie używane do przetwórstwa żywności. Główne korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie odpadów olejowych w zakładach przemysłowych to:
- redukcja kosztów produkcji,
- poprawa wizerunku przedsiębiorstwa odpowiedzialnego społecznie,
- wyższy poziom ochrony środowiska naturalnego,
- mniejsze wydatki związane z magazynowaniem i transportem odpadów oleistych.
Większość zużytych substancji można poddać recyklingowi i wykorzystać je jako surowiec, np. do produkcji biopaliw, paliwa energetycznego oraz nawozów organicznych. Takie działania pozwalają na ochronę środowiska naturalnego oraz wypracowanie realnych oszczędności związanych z kosztami produkcji w zakładzie przemysłowym.
Na czym polega przetwarzanie zużytych olejów posmażalniczych i przemysłowych?
Przetwórstwo odpadów olejowych polega przede wszystkim na poddawaniu ich procesom odzysku, które powinny być dopasowane do stopnia zanieczyszczenia zużytego oleju. Najpowszechniej stosowane metody to:
- oczyszczanie przywracające pierwotne właściwości oleju poprzez: filtrowanie, wirowanie i odparowywanie w warunkach próżni,
- ponowna obróbka,
- regeneracja poprzez re-rafinację oleju,
- procesy termiczne, które umożliwiają wykorzystanie przetworzonego oleju jako składnik biopaliwa.
Procesem przetwórstwa zużytego oleju w przemyśle ciężkim lub gastronomicznym powinny zajmować się przede wszystkim wykwalifikowane zakłady recyklingowe. Tutaj warto wspomnieć o programie Segregujolej.pl, w ramach którego zużyte oleje są odbierane od gospodarstw domowych, przekazywane do recyklingu, a następnie wykorzystywane ponownie, np. jako biopaliwa.
Magazynowanie olejów odpadowych w praktyce – co warto wiedzieć?
Wszelkiego rodzaju oleje odpadowe są produktami niebezpiecznymi zarówno dla środowiska, jak i dla człowieka. Takie substancje powinny być zbierane, magazynowane i przetwarzane zgodnie z przepisami znajdującymi się w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 5 października 2015 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi.1
Niedozwolone jest mieszanie odpadów olejowych z innymi substancjami, szczególnie tymi stałymi. Zgodnie z prawem można mieszać wyłącznie odpady olejowe, o ile nie wpływa to negatywnie na proces ich recyklingu. Pod żadnym pozorem nie można też zrzucać ich do wód i gleby.
1https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150001694