Olej palmowy to substancja wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym, ale także kosmetycznym. Wokół tej cieczy krąży wiele kontrowersji. Te dotyczą głównie stosowania palmowego oleju na masową skalę. Z pozoru użycie oleju palmowego jest korzystne, chociażby ze względu na niskie koszty pozyskiwania substancji. Gdyby przyjrzeć się nieco bliżej tej kwestii, można zauważyć wiele negatywnych skutków masowego wykorzystywania palmowego oleju. Jakich? Więcej na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Wpływ oleju palmowego na środowisko naturalne – co warto wiedzieć?
Stale powiększająca się skala produkcji oleju palmowego przekłada się na coraz większą eksploatację lasów. To negatywny skutek ogólnoświatowego wykorzystywania tej substancji. Uprawa drzew palmowych prowadzi do wielu konfliktów pomiędzy producentami a lokalnymi społecznościami, gdzie są przygotowywane plantacja i odbywa się masowa wycinka drzew.
Kilka negatywnych czynników wynikających z produkcji oleju palmowego na światową skalę to:
- degradacja fauny oraz flory w miejscach prowadzenia upraw,
- nadmierna wycinka naturalnych lasów pod uprawę,
- zanieczyszczenia środowiska naturalnego w wyniku wykorzystywania chemikaliów do przyśpieszenia wzrostu uprawy.
To nie wszystko. Negatywne skutki produkcji oleju palmowego są widoczne także w odniesieniu do zatrudnienia osób zajmujących się uprawami roślin. Najczęściej są to dzieci i młodzież wykorzystywana nielegalnie do pracy na plantacjach. Skutkiem są ciągłe interwencje organizacji ekologicznych i związanych z konsumencką weryfikacją pochodzenia produktów oleistych.
Z racji, że olej palmowy negatywnie wpływa na ekologię, warto zrezygnować z jego użytkowania zarówno w domach, jak i restauracjach. Chcesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego? W takim razie segreguj olej i staraj się wykorzystywać tylko bezpieczne tłuszcze, które nadają się do recyklingu.
Olej palmowy – co to takiego?
Olej palmowy to produkt pochodzenia roślinnego. Jego pozyskiwanie odbywa się na dwa sposoby. Substancję można otrzymać z ziaren roślin lub miąższu z owoców palmy oleistej. Warto dodać, że olej palmowy to w 50% kwasty tłuszczowe nasycone, a także:
- kwas palmitynowy
- kwas oleinowy,
- kwas linolowy.
Według wielu dietetyków oleje tego typu są niezdrowe dla człowieka, szczególnie spożywane w nadmiernych ilościach. Powodują liczne choroby układu krążenia oraz wzrost poziomu cholesterolu. Aby uniknąć otyłości, warto zrezygnować z jego stosowania na co dzień.
Co ciekawe, olej palmowy występuje w trzech odmianach: surowy, rafinowany oraz utwardzony. Niezależnie od wybranej formy oleju palmowego, jego spożycie nigdy nie niesie ze sobą żadnych korzyści dla organizmu człowieka. Mimo to ta substancja jest powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym, szczególnie przez międzynarodowe koncerny produkujące żywność i przekąski.
Gdzie wykorzystuje się olej palmowy w praktyce?
Mimo wielu negatywnych cech olej palmowy ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i przemyśle spożywczym. Najczęściej stanowi dodatek do takich produktów spożywczych, jak:
- wyroby cukiernicze,
- dania gotowe do odgrzania,
- słone przekąski,
- margaryny i masła roślinne (szczególnie miksy),
- gotowe ciasta np. na pizzę.
Firmy, które korzystają z oleju palmowego, powinny zastanowić się nad podpisaniem umowy z przedsiębiorstwem, które będzie regularnie realizować serwis olejowy. Dlaczego? To dobry sposób, aby bezpiecznie przechowywać resztki substancji oleistych, a następnie przekazać je do przetwórstwa. Dzięki temu zużyte oleje mogą stanowić podstawowy składnik wykorzystywany do produkcji biopaliwa.
Palmowy olej można też znaleźć w składzie kosmetyków. O ile stosowanie nierafinowanej substancji bywa korzystne ze względu na zawartość witaminy E i karetonoidów, o tyle w kosmetykach najczęściej znajduje się gorszej jakości rafinowany olej palmowy. Wtedy substancja pełni tylko funkcję zagęszczacza do produktów kosmetycznych.
Alternatywy dla oleju palmowego – jakie są zamienniki?
Ze względu na fakt, że procesy produkcji oleju palmowego często są poza kontrolą światowych organizacji, warto zdecydować się na wykorzystywanie alternatywnych substancji oleistych. Kilka odmian tłuszczów, które są lepszym wyborem to:
- tłuszcze zwierzęce nasycone,
- olej rzepakowy, oliwa z oliwek,
- masło z kakaowca,
- masło kokosowe.
Podsumowując: z ilością zużywanego oleju palmowego i innych substancji o podobnych właściwościach warto uważać – nie tylko ze względu na zdrowie, ale możliwość ochrony środowiska naturalnego. Choć całkowite wyeliminowanie użytkowania substancji oleistych z codziennego użytku jest niemożliwe, można podjąć odpowiednie działania w celu ograniczenia szkodliwych odpadków, np. przez serwisy olejowe i przetwórstwo zużytego oleju na surowiec wykorzystywany do produkcji biopaliwa.