Rola separatorów oleju w gastronomii
Zużyte oleje gastronomiczne i wszelkiego rodzaju tłuszcze są potencjalnym zagrożeniem nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także instalacji kanalizacyjnych. Każda restauracja i inny obiekt gastronomiczny powinien składować odpady oleiste tak, aby nie stanowiły żadnego zagrożenia dla otaczającego nas świata. Pomocnym rozwiązaniem są separatory oleju i tłuszczu stosowane w gastronomii. Takie urządzenia skutecznie zatrzymują szkodliwe substancje przed przenikaniem do instalacji kanalizacyjnych.
Stosowanie separatorów tłuszczu a prawo w Polsce
Zgodnie z Ustawą z 7 czerwca o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków w Polsce jest zakaz wprowadzania do kanalizacji odpadów stałych, które mogą przekładać się na obniżenie przepustowości rur. Przepisy dotyczą także oleju i tłuszczu, który nie łączy się z wodą.
Aktualne wymogi Ustawodawstwa nakładają obowiązek stosowania separatorów oleju i tłuszczu w takich miejscach, jak:
- restauracje,
- duże przedsiębiorstwa gastronomiczne,
- kuchnie komercyjne,
- hotele,
- stacje paliw znajdujące się przy autostradach, czyli tzw. MOP-y.
Separator tłuszczu powinien też zostać zamontowany w systemie wykorzystywanym przez przedsiębiorstwa przemysłowe, które zajmują się przetwórstwem żywności. Wszędzie tam, gdzie pojawiają się odpady oleiste, stosowanie separatorów jest jak najbardziej konieczne.
Jeśli prowadzisz własną działalność gastronomiczną i chcesz przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego, postaw na profesjonalny serwis olejowy. Otrzymasz kompleksowe wsparcie w zakresie odbioru zużytego oleju gastronomicznego, a także wskazówki dotyczące jego prawidłowego składowania.
Czym jest separator tłuszczu?
Standardowe separatory oleju wykorzystują zjawisko grawitacji i unoszenia się płynów. To urządzenia o prostej konstrukcji, które wyłapują różnicę pomiędzy gęstością wody a inną substancją, np. zużytym tłuszczem roślinnym lub zwierzęcym. Olej i tłuszcze zawsze unoszą się na powierzchni wody, a następnie osadzają się na separatorze, który od czasu do czasu trzeba wyczyścić.
Przeczytaj więcej o skutkach wylewania zużytego oleju do kanalizacji. Zobacz: Wylewanie zużytego oleju do kanalizacji – jakie są skutki takich działań?
Dobrze dobrany separator powinien spełniać normę PN-EN 1825, która określa m.in. maksymalną temperaturę przepływu ścieków oraz gęstość oddzielanego tłuszczu w separatorze.
Budowa separatora tłuszczu
Profesjonalny separator tłuszczu stosowany w gastronomii jest zbudowany z następujących elementów:
- komora separacyjna,
- przegroda antytłuszczowa,
- przegroda spiętrzająca,
- rura wylotowa i wlotowa,
- zawór spustowy,
- komora odmulacza.
Urządzenie jest bardzo proste w budowie i w działaniu. Ścieki wpływające do instalacji kanalizacyjnej przepływają przez separator tłuszczu, osady oleiste są zatrzymywane w komorze separacyjnej, a oczyszczona ciecz przepływa dalej do instalacji, bez ryzyka wprowadzenia problematycznych zanieczyszczeń do rur.
Czyszczenie i kontrola separatora tłuszczu w gastronomii – jak to robić?
Zgodnie z wymienioną już normą PN-EN 1825-2 separatory oleju należy czyścić nie rzadziej niż w miesięcznych interwałach. W przeciwnym razie może dojść do nadmiernego zanieczyszczenia osadnika, a to spowodowałoby uszkodzenie separatora lub zatkanie rur odpływowych.
Im wyższe jest stężenie zużytego oleju w ściekach wpływających do separatora, tym częściej musisz dbać o jego kompleksowe czyszczenie. Kontrola separatora tłuszczu odbywa się na dwa sposoby:
- Wizualna ocena stanu technicznego wszystkich elementów separatora.
- Sprawdzenie ilości zgromadzonego tłuszczu w osadniku oraz warstwy osadów tłuszczowych na ściankach separatora.
Jeśli zauważysz, że ilość nagromadzonego tłuszczu zapełnia cały zbiornik, koniecznie zdecyduj się na jego opróżnienie. W przypadku niewielkich separatorów podłączanych na zapleczu kuchennym możesz to zrobić samodzielnie. Separatory tłuszczu z osadnikiem zewnętrznym powinny być opróżniane przez wozy asenizacyjne.
Zobacz także, jak wykorzystywane są odpady olejowe w przemyśle. Zużyte oleje po przetworzeniu nadają się m.in. jako składnik do produkcji biopaliwa.
Separator tłuszczu – dlaczego to dobre rozwiązanie?
Stosowanie separatora tłuszczu w przedsiębiorstwach gastronomicznych jest wymagane prawnie, głównie przez wzgląd na ekologię i ochronę środowiska naturalnego. Inwestując w takie urządzenie, zmniejszasz ryzyko przedostawania się szkodliwego zużytego oleju gastronomicznego do rur kanalizacyjnych, a tym samym do środowiska.