Oleje jadalne wykorzystywane w gospodarstwach domowych i restauracjach powinny być odpowiednio segregowane i utylizowane. W przeciwnym razie poziom zanieczyszczenia środowiska naturalnego mógłby drastycznie wzrosnąć. Nowoczesne technologie przetwórstwa cieczy umożliwiają recykling praktycznie wszystkich olejów jadalnych i tłuszczy. Dowiedz się więcej i zadbaj o środowisko naturalne.
Prawidłowa segregacja zużytego oleju jadalnego – na czym polega?
Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa wiele osób wciąż wylewa zużyte oleje roślinne i zwierzęce do zlewów. To spory problem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń instalacji wodno-kanalizacyjnej. Takie działania dodatkowo szkodzą naszej planecie. Dokładne wymogi dotyczące segregacji odpadów można znaleźć w poradniku na rządowej stronie: https://naszesmieci.mos.gov.pl/jak-segregowac.
Zużytych substancji oleistych pod żadnym pozorem nie można wylewać też na ziemię lub wrzucać do standardowych pojemników z odpadami, np. zmieszanymi lub biodegradowalnymi. Oleje wymagają specjalistycznego przetwórstwa, aby zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia środowiska oraz wykorzystać zużytą substancję ponownie.
Poprawne przechowywanie zużytego oleju powinno odbywać się w dedykowanych butelkach lub beczkach. Najczęściej są to butelki typu PET, które po uzupełnieniu oddaje się do punktu zbiórki olejów przeznaczonych do recyklingu.
Alternatywnie można zdecydować się na odbiór zużytego oleju przez zewnętrzną firmę zajmującą się recyklingiem. To rozwiązanie dedykowane dla przedsiębiorców prowadzących lokal gastronomiczny.
Jakie substancje oleiste można poddać recyklingowi?
Oleje to ogromna grupa produktów, które mogą być poddawane recyklingowi. Najpopularniejsze substancje, które można bezpiecznie składować i przetwarzać to:
- oleje roślinne,
- tłuszcze i margaryny,
- oleje do smażenia,
- oleje sałatkowe,
- substancje oleiste z zalew i marynat,
- i wiele innych…
Praktycznie każdy olej wykorzystywany w domowych kuchniach i restauracjach można poddać recyklingowi. Podjęcie decyzji o bezpiecznym składowaniu zużytego oleju oraz oddawaniu go do zakładu przetwórstwa to same korzyści środowiskowe, ekonomiczne i techniczne, np. brak ryzyka uszkodzenia instalacji wodno-kanalizacyjnych.
Dlaczego warto segregować zużyte oleje?
Można wyróżnić wiele zalet wynikających z poprawnej segregacji oleju oraz korzystania z profesjonalnego serwisu olejowego. W ten sposób można nie tylko przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery. Największe korzyści odnoszą przedsiębiorcy prowadzący działalność w branży gastronomicznej:
- dodatkowe pieniądze za oddany olej,
- atrakcyjne ceny zakupu nowego oleju jadalnego do smażenia,
- kompleksowa obsługa odbioru napełnionych beczek i zamiana na nowe – czyste do ponownego uzupełnienia.
Proekologiczne podejście do prowadzenia działalności gospodarczej w branży gastronomicznej to dobra decyzja. Bezpieczne składowanie zużytego oleju i przekazywanie go do recyklingu jest bardzo ważne. Z oczyszczonego oleju produkowane są komponenty potrzebne do wytwarzania biopaliw, które znajdują zastosowanie w przemyśle lotniczym i samochodowym.
Recykling oleju – na czym polega?
Proces związany z recyklingiem zużytego oleju składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności gospodarstwa domowe oraz lokale gastronomiczne muszą zebrać zużyty olej do specjalistycznych pojemników. Następnie zewnętrzna firma odbiera beczki i butelki PET od klientów i dostarcza je do zakładu przetwórstwa oleju.
W fabrykach oleje są przetwarzane i oczyszczane tak, aby nadawały się do ponownego wykorzystania. W ramach oczyszczania można uzyskać czysty surowiec nadający się do produkcji nowoczesnego biopaliwa. To świetny dodatek do biodiesla lub paliwa lotniczego.
Zakłady przetwórstwa zużytego oleju przyczyniają się do:
- zmniejszenia zapotrzebowania na uprawy roślin oleistych i uboju zwierząt,
- efektywniejszego wykorzystania odpadów oleistych,
- redukcji zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Zmniejszony ślad węglowy, znikoma emisja gazów cieplarnianych oraz brak ryzyka zanieczyszczenia gleby zużytym olejem to gwarancja neutralności węglowej. Aby to osiągnąć, warto zdecydować się na kompleksowy serwis olejowy w Trafin Oil.