Zużyty olej gastronomiczny – kilka podstawowych informacji

Zużyty olej gastronomiczny – kilka podstawowych informacji

Tak, jak wszystkie inne produkty spożywcze, również tłuszcze roślinne mają swój termin ważności. Z olejami sprawa wydaje się o tyle ciekawa, że powszechnie stosowaną praktyką jest wielokrotne smażenie produktów na tym samym oleju. Tyczy się to szczególnie lokalów gastronomicznych, w których bezustannie smaży się te same lub podobne potrawy w dużych ilościach. I nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że przestrzega się pewnych zasad i zużyty olej spożywczy regularnie wymienia się na świeżą porcję. Czym jest i po czym rozpoznać zużyty olej gastronomiczny? Czy przepalony olej poza tym, że ma nieprzyjemny zapach rzeczywiście jest niezdrowy?

Co to jest zużyty olej gastronomiczny?

Jak sama nazwa wskazuje zużyty olej gastronomiczny to wykorzystany do przygotowania potraw i nienadający się już do ponownego gotowania, smażenia czy pieczenia tłuszcz. Najczęściej są to tłuszcze roślinne, np. olej rzepakowy, słonecznikowy, palmowy bądź mieszanki tłuszczowe takie, jak margaryna bądź masło. Zużyty olej spożywczy to po prostu odpad, który określa się mianem oleju posmażalniczego.

Po czym rozpoznać zużyty olej spożywczy?

O tym, że tłuszcz roślinny nie nadaje się już dłużej do użytku może decydować kilka czynników. Po czym rozpoznać zużyty olej gastronomiczny? Po pierwsze, zaniepokoić powinien nas zmieniony, ciemny kolor oleju – to znak, że jest on już przepalony i nie można więcej na nim smażyć. Po drugie, zużyty olej spożywczy poznamy po zjełczałym zapachu, po trzecie – po braku małych bąbelków powstających w czasie smażenia, po czwarte – po dymieniu. Wreszcie, jeśli na powierzchni podgrzewanego na patelni tłuszczu powstaje piana, również nadaje się on tylko do utylizacji.

Czy zużyty olej gastronomiczny szkodzi zdrowiu?

Wiemy już czym jest i po czym poznać zużyty olej gastronomiczny. Na koniec warto jeszcze podkreślić, dlaczego smażenie na świeżym oleju jest tak ważne. Nie bez przyczyny mówi się o szkodliwości przepalonego oleju. W takim tłuszczu powstają toksyczne związki, które przyczyniają się do chorób serca, wątroby, chorób nowotworowych, a nawet neurologicznych (np. Alzheimera, Parkinsona).

    Zamów dostawę oleju - szybko i sprawnie

    Załatwiamy wszelkie formalności. Dostawa i odbiór "od ręki".
    Napisz do nas, a skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie.

    Polityka prywatności – Trafinoil PL