Tłuszcze są potrzebne naszemu organizmowi do prawidłowego jego funkcjonowania. Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, dlatego też musimy spożywać je w naszych codziennych posiłkach. Oczywiście ilość tłuszczów, które spożywamy nie może być zbyt duża ani zbyt mała. Najlepiej to, ile i jakiego pochodzenia tłuszczów powinniśmy spożywać, skonsultować z dyplomowanym dietetykiem. Spożywanie tłuszczów może jednak nieść ze sobą sporo zagrożeń, szczególnie, jeśli chodzi o tłuszcze trans. Są one bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Nie każdy jednak wie, co to są tłuszcze trans i gdzie występują oraz dlaczego są one tak szkodliwe dla naszego organizmu. W naszym poniższym artykule, spróbujemy odpowiedzieć na pytania takie jak: Co to są tłuszcze trans? Gdzie występują i czym się charakteryzują oraz dlaczego powinniśmy ich unikać w naszej diecie.
Co to są tłuszcze trans?
Najprościej rzecz ujmując, tłuszcze trans to utwardzone oleje roślinne. To nienasycone kwasy tłuszczowe, które są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Nadmierne spożywanie kwasów tłuszczowych trans, może prowadzić do rozwoju takich chorób jak cukrzyca typu 2 czy różnego rodzaju chorób związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia, w tym także i chorób serca. Musimy jednak pamiętać o tym, że oleje roślinne są zdrowe - mówimy tylko i wyłącznie od tłuszczach, które w wyniku procesów chemicznych zostały utwardzone a co za tym idzie - znacząco zmieniły się ich właściwości. Gdzie zatem występują tłuszcze trans?
Tłuszcze trans - gdzie występują?
Tłuszcze trans występują przede wszystkim w mleku, maśle oraz w mięsie zwierząt przeżuwających. To, jaka będzie zawartość tych tłuszczów w danym produkcie, zależne jest od rodzaju mięsa. Największa ilość tłuszczów trans występuje w baraninie oraz wołowinie. Zdecydowanie najmniej jest ich w drobiu. Warto jednak podkreślić, że tłuszcze trans, które występują naturalnie - czyli właśnie te, które zawarte są w różnego rodzaju mięsach, nie są szkodliwe dla zdrowia. Co więcej, ze względu na nieco inną budowę, tłuszcze trans występujące w mięsie zwierząt, wykazują właściwości prozdrowotne. Nadal jednak należy pamiętać o tym, aby spożywać je w rozsądnych ilościach, najlepiej po konsultacji z dietetykiem.
Tłuszcze trans wykorzystywane w gastronomii
Produkty, które zawierają w sobie tłuszcze trans, znajdziemy nie tylko w sklepach spożywczych ale też...W gastronomii. Nie możemy zapominać, że utwardzone oleje roślinne poddawane są działaniu bardzo wysokich temperatur. W barach szybkiej obsługi, tłuszcz który wykorzystywany jest wielokrotnie do smażenia, także zawiera w sobie szkodliwe dla naszego zdrowia kwasy tłuszczowe.
Które tłuszcze trans są szkodliwe dla zdrowia?
Negatywny wpływ na nasze zdrowie mają utwardzone tłuszcze roślinne. Proces utwardzenia, czyli uwodornienia olejów roślinnych, polega przede wszystkim na wzbogacenie cząsteczek tłuszczu o wodór. Proces ten przebiega w bardzo wysokich temperaturach. Utwardzenie olejów roślinnych nie tylko zmienia ich konsystencję, ale też wydłuża termin przydatności do spożycia. Dlatego, jeśli na półkach sklepowych widzimy produkty, które mają bardzo długi termin przydatności do spożycia, możemy być niemalże pewni, że zawierają one w sobie utwardzone tłuszcze roślinne. Występują one m.in w smalcu, maśle czy margarynie. Bardzo duża ich zawartość jest także w oleju palmowym.
Konsekwencje zdrowotne wynikające ze spożywania tłuszczów trans
Kwasy tłuszczowe trans, spożywane w nadmiernych ilościach, mogą być jedną z wielu przyczyn występowania otyłości. Powodują one bardzo szybki wzrost masy ciała, w tym także tkanki tłuszczowej. Odkładają się one przede wszystkim w tkance tłuszczowej trzewnej, czyli tej, która znajduje się m.in na brzuchu. Stąd też u osób, które w nadmiernych ilościach spożywają produkty typu fast food, bardzo szybko pojawia się "oponka brzuszna". Bardzo dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, która wiąże się z nadmiernym spożywaniem tłuszczów trans, jest występowanie insulinooporności. Dotyczy to przede wszystkim osób z nadwagą, u których występuje tzw. otyłość brzuszna.
Czym można zastąpić tłuszcze trans?
Istnieje bardzo wiele sposobów na to, aby jak najbardziej zminimalizować spożycie tłuszczów trans w naszej diecie a jednocześnie dostarczyć naszemu organizmowi tzw. dobrego cholesterolu hdl. Unikajmy smażenia na smalcu, wybierajmy tłuszcze roślinne takie jak wysokiej jakości oleje roślinne czy
oliwa z oliwek - warto także przeczytać artykuł omawiający, które tłuszcze są zdrowsze -
tłuszcze roślinne czy zwierzęce. Nie zapominajmy o tym, że tłuszcze trans nie występują tylko i wyłącznie w produktach mlecznych. Wyroby cukiernicze także zawierają ich w sobie bardzo dużą ilość. Ograniczenie spożycia tych produktów, z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie. Zobacz także artykuł o tym,
jaki olej do smażenia wybrać.
Każdy człowiek potrzebuje tłuszczów do tego, aby jego organizm prawidłowo funkcjonował. Nie zawsze jednak musimy decydować się na wybór tych produktów, w których tłuszcze trans występują w bardzo dużej ilości. Twarde margaryny, masła czy smalce - te produkty nie są niezastąpione w kuchni. Nie unikniemy spożywania tłuszczów trans - szczególnie, że występują one w mięsie zwierząt. Kwasy tłuszczowe są w nich obecne, ale w odróżnieniu od tych, które wcześniej zostały poddane obróbce termicznej i sztucznie utwardzone, nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, a w dalszej perspektywie także i życia.